Këto çaje ju ndihmojnë gjatë fryrjes

Fryrja mund të jetë një shqetësim i vërtetë nëse trupi juaj po përgatitet për një cikël, por edhe nëse keni ngrënë ushqime të caktuara. Në këtë rast përdorni çajin që është ilaçi më pa dhimbje dhe më i shpejtë për këtë situatë.

Dhe janë disa lloje të çajeve.

Xhenxhefil

Është një pije e fuqishme anti-inflamatore që përmban një përbërës që redukton ndjenjën e fryrjes. Çaji i xhenxhefilit është një tretje i fortë, kështu që përveç fryrjes, gazrave dhe dhimbjeve të stomakut, përmirëson edhe tretjen.

Nana

Çaji me nenexhik gjithashtu largon dhimbjet dhe fryrjen e stomakut, si dhe qetëson stomakun.

Kopër

Studimet kanë treguar se kjo bimë largon ajrin nga zorrët, përmirëson tretjen dhe ndihmon trupin të tresë më lehtë yndyrat, veçanërisht ato nga produktet e qumështit.

Kamomili

Kamomili në përgjithësi njihet për efektin e tij qetësues, ndaj përveç mendjes qetëson edhe stomakun. Gjithashtu lufton fryrjen dhe diarrenë.

Rrënja e luleradhiqes

Është një diuretik natyral që ndihmon në largimin e ujit të tepërt nga trupi. Prandaj përdoret edhe kundër fryrjes.

Limon

Çaji i limonit përmban një sasi të madhe acidi, i cili përmirëson nxjerrjen e urinës dhe zbut simptomat e mbajtjes së ujit në trup.

Hibiskus

Flavonoidet në këtë çaj rregullojnë hormonin aldestorene, i cili kontrollon nivelet e elektroliteve dhe lufton fryrjen.

Çaji jeshil

Përveç përfitimeve të shumta, çaji jeshil qetëson zorrët, ndihmon në tretje dhe largon fryrjet.

Shpërndaje këtë artikull në:
Të Ngjashme
Widget post How to clear the air in the most polluted cities on Earth
27 Feb 03:20 Persikopi
OPINION